نازل

نازل


نازل سوخت (Nozzle) و انواع آن

در واقعیت، عملیات سوخت­گیری در نهایت توسط مشتری انجام می­‌شود و این مشتری است که تعیین می­‌کند چه مقدار سوخت توسط دیسپنسر از مخزن به باک خودرو تحویل داده شود. این فرآیند کنترلی توسط نازل سوخت (Nozzle) انجام می‌­شود. مشتری با استفاده از نازل می­تواند به راحتی و دقیق مقدار سوخت تحویلی به باک خودروی خود را تعیین کند. در واقع می‌­توان گفت نازل (Nozzle) یک کنترلر برای سیستم توزیع سوخت است که توسط مشتری عمل می­‌کند. در این مقاله ساختار نازل سوخت (Nozzle) و انواع آن بررسی خواهد شد.

همانطور که بالا گفته شد مشتری مقدار سوخت مورد نظر خود را دقیقا از دیسپنسر دریافت می­‌کند. اما به نظر می­‌رسد مشتری تمام سوختی را که از پیمانه­‌گر در زمان روشن بودن دیسپنسر عبور می‌­کند دریافت نمی­‌کند. این قضیه با دقیق بودن سوخت تحویلی به مشتری در تناقض است. جلوتر این تناقض را توجیه خواهیم کرد اما ابتدا نازل را به عنوان یک کنترلر اولیه سیستم توزیع سوخت مطرح می کنیم. به صورت خلاصه نازل با سه تابع کنترلی ابتدایی کار می‌­کند:

  • کنترل سوخت تحویلی
  • جلوگیری از بیش از حد پر شدن مخزن
  • از تخلیه مایع درون شلنگ پس از پایان عملیات سوخت­گیری جلوگیری می­‌کند.

نازل (Nozzle)

نازل (Nozzle) پمپ بنزین می­‌تواند با استفاده از تجهیزاتی که روی آن نصب می­‌شود عملکرد­های کنترلی دیگری نیز داشته باشد. برای مثال نازل می­‌تواند مجهز به مکانیزمی باشد که تا وقتی نازل درون لوله پرکننده باک قرار نگرفته است اجازه عبور سوخت داده نشود. یا بعضی از نازل­‌ها به سنسور فشار مجهز می­‌شوند که تا زمانی که سیستم سوخت رسان به فشار مناسب نرسیده اجازه عبور سوخت از نازل داده نمی­‌شود.

دو مورد آخر تابع‌­های کنترلی که در بالا ارائه شده­‌اند کاملا اتوماتیک انجام می­‌شوند و نیازی به دخالت اپراتور ندارند. زمانی که نازل بسته است سوخت فقط در قسمت­هایی از پمپ مکش جریان دارد و شیر خروجی نازل است که جریان سوخت را در کل سیستم انتقال سوخت بر قرار می‌کند. این شیر مقدار دبی سوخت خارج شده از نازل را نیز باید تنظیم کند. بنابراین باید بازه‌­ی باز شدن آن پیوسته باشد.

همچنین دیسپنسر­های مورد استفاده در جایگاه‌­های سوخت باید به دستگاه قطع کن خودکار که از پرشدن بیش از اندازه باک جلوگیری می­‌کند، مجهز شوند. استفاده از این شیر­ها احتمال سر ریز شدن باک و ریختن سوخت بر بروی زمین که بسیار خطرناک بوده را کاهش می‌­دهند.

نازل (Nozzle)

شیر قطع کن

روش­های گوناگونی برای طراحی شیر قطع کن اتوماتیک نازل (Nozzle) طراحی شده است. یکی از این روش­ها که در شکل زیر نشان داده شده است روش ونتوری است. در این روش یک شلنگ هوای کوچک در طول خرطومی نازل کشیده شده است. مکانیزم این شلنگ هوا که دهانه آن در انتهای لوله نازل قرار دارد به صورت تنفس است، به صورتی که تا جایی که هوا از داخل شلنگ عبور می­کند، سوخت از نازل جریان می­یابد. اما زمانی که سطح سوخت بالا آمده و وروی هوای این شلنگ را می­بندد، مکانیزم قطع کن عمل کرده و خروجی شیر نازل را می­بندد و تا زمانی که خروجی شلنگ باز نشود، مانع از تحویل سوخت توسط نازل می­شود.

اجزای نازل

سوخت گیری صحیح

اگر دقت کرده باشید بلافاصله بعد از فشردن اهرم نازل، سوخت از نازل خارج می­‌شود. در واقع شلنگ نازل (Nozzle) پمپ بنزین را نیز می‌­توان به عنوان یک عضو دیسپنسر در نظر گرفت که مادامی که دیسپنسر در حالت روشن قرار دارد پر از سوخت است. با توجه به همین ویژگی سیستم سوخت رسانی است که می­‌توانیم تناقضی که در بالا مطرح شد را توجیه کنیم.

سوختی که در ابتدای باز شدن نازل از نازل خارج می‌­شود در واقع سوختی بوده است که سرویس قبلی در شلنگ نازل باقی مانده است. شما در هنگام فشردن اهرم نازل بلافاصله شاهد خروج سوخت از نازل هستید. استفاده مشتری قبلی در شلنگ باقی مانده بوده است و هزینه اش توسط او پرداخت شده است و در انتهای فرآیند سوخت­گیری شما نیز مقداری سوخت در شلنگ نازل باقی می‌­ماند. بنابراین شما دقیقا هزینه سوخت دریافتی را پرداخت خواهید کرد.

سوختی که در ابتدای باز شدن از نازل خارج می‌­شود در واقع سوختی بوده است که سرویس قبلی در شلنگ نازل باقی مانده است. شما در هنگام فشردن اهرم نازل بلافاصله شاهد خروج سوخت از نازل هستید. استفاده مشتری قبلی در شلنگ باقی مانده بوده است و هزینه اش توسط او پرداخت شده است و در انتهای فرآیند سوخت­گیری شما نیز مقداری سوخت در شلنگ نازل باقی می‌­ماند. بنابراین شما دقیقا هزینه سوخت دریافتی را پرداخت خواهید کرد.

البته باید به این نکته توجه داشت که حداقل در قسمتی از شلنگ نازل سوخت به صورت ثقلی حرکت می­‌کند، بنابراین برای اینکه از پر بودن همیشگی شلنگ و سوخت­گیری صحیح اطمینان حاصل کنیم، نازل باید طوری طراحی شود که از خالی شدن شلنگ در زمانی که دیسپنسر خاموش است جلوگیری کند.

اگر از تخلیه شلنگ جلوگیری نشود یک مشتری با بودن مقداری سوخت در شلنگ، سوخت بیشتری نسبت به هزینه پرداختی دریافت می­‌کند. مشتری بعدی به علت عبور مقداری هوا به جای سوخت از پیمانه­ گر، سوخت کمتری نسبت به هزینه پرداختی دریافت می‌­کند. تجهیزی که در نازل قرار داده می­‌شود تا از این اتفاق جلوگیری را antidrain می­‌نامند. این قسمت به صورت اتوماتیک عمل کرده و تا زمانی که سوخت توسط پمپ فشرده نشود اجازه عبور آن را نمی‌­دهد.

نازل­‌های جدید همین فرآیند را با بسته نگه داشتن poppet اصلی تا رسیدن سوخت پمپ شده انجام می‌­دهند. شیر­های کنترلی و تنظیم فشار تا زمانی که دیسپنسر در حالت روشن است فشار مسیر تحویل سوخت را ثابت نگه می­‌دارند. بعد از خاموش شدن دیسپنسر فشار سیستم بلافاصله افت می‌­کند، این افت فشار باعث فعال شدن سیستم antidrain می­‌شود و از تحویل یا تخلیه سوخت از نازل جلوگیری به عمل می‌­آید.

آموزش هااخبار

Nozzleبرند هاپمپ بنزینجایگاه سوختساختار نازلشرکت پخش نفتنازلنازل (Nozzle)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *